Проведено нараду з профілактики отруєння бджіл
21 березня у Кодимській міській раді проведено нараду з профілактики отруєння бджіл.
В нараді взяли участь міський голова Сергій ЛУПАШКО, працівники відділу з питань регулювання земельних відносин, розвитку агропромислового комплексу та охорони навколишнього середовища міської ради, пасічники, керівники сільгосппідприємств громади, що здійснюють діяльність у сфері вирощування сільськогосподарських культур, суб’єкти господарювання, що займаються бджільництвом, спеціалісти Держпродспоживслужби.
В ході наради було проведено роз’яснювальну роботу стосовно підвищення рівня обізнаності щодо вимог законодавства у сфері бджільництва, в тому числі - застосування засобів захисту рослин, основних причин отруєння бджіл, а також алгоритму дій при встановленні факту отруєння бджіл і налагодження ефективної комунікації між фізичними особами та суб’єктами господарювання, які використовують засоби захисту рослин, власниками пасік і представниками територіальної громади (Інструкція з профілактики та встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин, затверджена наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 19 лютого 2021 року № 338 «Про деякі питання у сфері бджільництва».)
Відповідно до вимог Закону України «Про бджільництво», державна реєстрація є обов’язковою для суб’єктів господарювання, які займаються утриманням та розведенням бджіл, виробництвом і первинною переробкою продуктів бджільництва в частині дотримання вимог чинного законодавства у сфері бджільництва. З метою обліку пасік та здійснення лікувально-профілактичних заходів на кожну пасіку видається ветеринарно-санітарний паспорт. Форма паспорта і порядок його видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики.
Всіма фізичними особами та суб’єктами господарювання застосування засобів захисту рослин повинно здійснюватися згідно з переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні, і доповненнями до нього, які містять науково обґрунтовані регламенти застосування препаратів (норми витрат, кратності обробок, обмеження щодо способу, періоду обробок, строків останньої обробки до збирання врожаю тощо) та є обов’язковими. Дозволено застосовувати засоби захисту рослин, які пройшли державну реєстрацію та включені до Державного реєстру пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні, відповідно до Закону України «Про пестициди і агрохімікати». Фізичні особи та суб’єкти господарювання, які застосовують засоби захисту рослин, зобов’язані завчасно повідомляти органи місцевого самоврядування про заплановане застосування засобів захисту рослин шляхом надання повідомлення про застосування засобів захисту рослин (далі - завчасне повідомлення) за три доби до запланованого їх застосування (Інструкція з профілактики та встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин).
Голова спілки бджолярів Володимир ГОРША наголосив, що товариства та фермерські господарства в основному дотримуються діючих нормативно-правових актів, що передбачають охорону бджіл від отруєнь (хімічного токсикозу), однак є питання до одноосібників які використовують пестициди і агрохімікати сумнівної якості.
Згідно Порядку видачі ветеринарно-санітарного паспорта пасіки, щорічно до 15 травня проводиться весняний облік пасік. Результати здійснення ветеринарно-санітарних заходів вносяться в додаток паспорта пасіки посадовою особою територіального органу компетентного органу. Під час проведення весняної ревізії зареєстрованих пасік проводиться клінічний огляд наявних бджолосімей, від яких відбирається патологічний матеріал для проведення лабораторного дослідження, без лабораторних досліджень ветеринарно-санітарний паспорт буде рахуватись не дійсним. Найближча лабораторія знаходиться в м.Балта.
Присутні мали нагоду отримати методичні матеріали з профілактики отруєння бджіл засобами захисту рослин, відповіді на поставлені запитання в ході наради, а також додаткові роз’яснення та рекомендації.