Міський голова Сергій Лупашко ініціював проведення наради стосовно питання оптимізації мережі закладів освіти та реформи старшої школи
10 травня міський голова Сергій Лупашко ініціював проведення наради, на яку були запрошені керівний склад міської ради, голови депутатських комісій, депутати профільної комісії, яка опікується соціальною сферою, депутати районної ради.
Про що йшлося?
Галузь освіти – найбільше обговорюваний напрямок діяльності як міської ради, так і відділу освіти зокрема. Найближчої сесії до порядку денного включене питання оптимізації шкільної мережі та реформи старшої школи.
Що маємо на сьогодні?
Майже 70 відсотків міського бюджету витрачається на утримання закладів загальної середньої освіти громади. Зазначимо одразу, що середньостатистичний показник по Україні складає 50 відсотків і менше. Це є той показник, що говорить про спроможність громади. Вже сьогодні держава анонсує, що школи, які мають менше 45 учнів, з державного бюджету фінансуватися не будуть у 2025 році.
Що пропонується (і це питання винесено на обговорення депутатів)?
1. Понизити рівень двох навчальних закладів до початкової школи, де кількість учнів менша 65 дітей.
2. Оптимізація філії, школи, гімназії з кількістю учнів меншою 45 дітей.
3. Учні, які підуть цього навчального року до 10 класу – будуть підвозитися на навчання до Кодимського опорного закладу. При цьому 11 клас довчатиметься на місцях.
У зв’язку з реформою старшої школи, плануються окремі зміни й у функціонуванні двох ліцеїв у Кодимі.
Що говорить міський голова Сергій Лупашко?
- У зв’язку зі змінами у законодавстві, державою з міського бюджету у 2024 році близько 20 млн. грн. переправлено до державного бюджету України у вигляді «військового» ПДФО. Це –надважливо, тому що, ситуація настільки складна, що в цьому контексті вже йдеться про існування самої громади, оскільки більша частина бюджету (нагадаємо – близько 70 відсотків) йде на утримання галузі освіти. Тому, якщо ми зараз і терміново не здійснимо невідкладні кроки, невдовзі постане питання, чи зможуть наші діти навчатись в ліцеї, який повинен запрацювати на повну з 2027 року, чи змушені будуть їздити до Балти або Подільська, і, повторюся – ми ставимо під загрозу існування Кодимської територіальної громади.
Сергій Лупашко наголошує, що навантаження і зміни відчують не лише освіта, а й інші сфери – культура, соціальний захист, апарат і працівники міської ради.
Головною метою оптимізації мережі закладів освіти та реформи старшої школи є виконання Закону України «Про повну загальну середню освіту», підвищення якості освіти для всіх дітей, надання перспектив розвитку для громади завдяки ефективному використанню бюджетних коштів.
Оптимізація мережі закладів освіти та реформи старшої школи – це не популярне рішення, яке не сприяє покращенню іміджу керівника. Проте є необхідним у прийнятті правильних та вчасних рішень щодо проведення оптимізації мережі закладів освіти Кодимської міської територіальної громади.
Думаймо, аналізуємо, приймаємо рішення!