Пробаційні програми – шлях до виправлення
1 липня 2024 року на базі Подільського районного сектору № 2 філії Державної установи «Центр пробації» в Одеській області проведено інформаційно-комунікативний захід «Пробаційні програми. Суть, особливості, переваги для правопорушника та громади». У заході взяли участь представники соціальних служб та інших організацій, дотичних до реалізації заходів, спрямованих на забезпечення безпеки суспільства.
Мета зустрічі: окреслити присутнім сутність, мету та завдання пробаційних програм, особливості їх впровадження.
Під час заходу увагу присутніх акцентовано на тому, що пробаційні програми – це система занять, які проводяться за визначеним графіком і мають на меті корекцію поведінки, яка суперечить прийнятим у суспільстві (громаді) нормам, а також сприяють формуванню соціально сприятливих змін особистості. На сьогодні наказами Міністерства юстиції України затверджено п’ять видів пробаційних програм для повнолітніх та неповнолітніх суб'єктів пробації: «Зміна прокримінального мислення»; «Подолання агресивної поведінки»; «Попередження вживання психоактивних речовин»; «Формування життєвих навичок»; «Подолання домашнього насилля». Відповідно до графіку, на заняттях проводяться співбесіди куратора з засудженими на визначені теми, обговорюються життєві і моральні дилеми та їх вирішення, виконуються практичні завдання. Під час проходження пробаційної програми важливим є те, що відбувається обговорення та аналіз попереднього життєвого досвіду суб’єкта пробації; відпрацьовуються нові моделі поведінки, взаємодії, комунікації у суспільстві. Велике значення для успішного проходження програми має мотивація суб’єкта пробації до позитивних змін.
Підводячи підсумки зустрічі, начальник Подільського РС № 2 з питань пробації Марина Кобзар наголосила: «Пробаційні програми –важливий та дієвий інструмент пробації, який мотивує засуджених до позитивних змін. Це корекція соціальної поведінки або її окремих проявів, які можливо об’єктивно перевірити, адже програми спрямовані на усунення негативних факторів, що впливали та можуть в подальшому впливати на поведінку правопорушника».
Проведення подібних робочих зустрічей оптимізують взаємну інформованість, сприяють налагодженню співпраці, необхідної для здійснення спільної мети, що полягає у подоланні негативних явищ у житті суб’єктів пробації.
Подільський районний сектор № 2
філії Центру пробації в Одеській області